Členové akademie

Akademii tvoří skupina významných osobností v oblasti deskových her. Zde je jejich seznam. V rámci transparentnosti uvádíme jejich stručné životopisy i jejich vztah ke komerčním aktivitám v oboru her. Pokud jste firma nebo sružení, které se hrami zabývá, můžete nám doporučit ze svých řad pozorovatele Akademie her, který má mimo jiné právo se účastnit zasedání a bude dostávat průběžné informace o práci Akademie a volbě Hry roku.

Mgr. Jakub Aragorn Těšínský

hlavní organizátor festivalu Deskohraní

Životopis v heslech:

  • klub matematických hrátek (1994-97)
  • Klub deskových her Paluba (1997-)
  • Česká asociace Scrabble (1997)
  • Česká federace Othello (1999-)
  • předváděcí akce
  • mezinárodní festival her Deskohraní (2001-)
  • Mistrovství republiky v Osadnících z Katanu (2002-)
  • Čtyřpohár (2003-)
  • Akademie her (2004-)
  • Česká deskoherní společnost (2006-)
rozbalit podrobný životopis

Na hrách mne fascinuje mnoho aspektů, některé natolik, že jsem kvůli nim rozjel jeden ze zmíněných herních projektů. Proto je velmi těžké vše stručně shrnout. Zajímají mne různorodé role, které mohou deskové hry v životě různých sociálních, vzdělanostních či věkových skupin hrát. Orientuji se ve světě moderních deskových her, abstraktních her, párty her a klasických her. Méně pak v oboru dětských her a nejméně v oboru válečných a sběratelských her.

Deskovky se staly nedílnou součástí mého života, do kterého se zatím vešlo ještě: Studium MFF UK a Universite Paris XI v oboru Matematika - zaměření fraklály a chaos, deset let vrcholového Badmintonu, experimentální divadelní soubor Běžná hlava, recesistický spolek Dětí sídlištní recese a mnoho programátorských projektů jako realtimové obchodování na Lodýnské burze. V současnosti pracuji jako Finace Officer na NC State University. Více viz osobní web

Mgr. Jakub Dobal

autor internetového portálu o hrách

Pracuje jako specialista interní komunikace ve velké bance, působí jako instruktor v občanském sdružení Prázdninová školy Lipnice, je absolvent Filosofické fakulty University Karlovy v Praze (obor čeština – pedagogika), šest let vedl turististický posléze skautský oddíl; je redaktorem portál o deskových hrách Hrajeme a má svůj blog o hrách Frodovy deskové hry, pořádá herní akce; deskové hry považuje za výtečnou zábavu, ale i prostředek osobního rozvoje.

David Nedvídek

Deskové hry hraje intenzivně od roku 2009. Je typ hráče, který se nerad účastní turnajů, naopak raději se učí stále nové hry. V roce 2013 začal spolupracovat s Českou televizí, pro kterou točí herní tipy na deskové hry. Původně pro pořad ZetBox, nyní pro Planetu Yo. Kromě hraní se věnuje také barvení figurek.

V poslední době pracuje ve specializovaném obchodě s deskovými hrami, a proto moc dobře ví, jaké hry vychází. Navíc se snaží mít zahrané vše, co v obchodě prodává. Jelikož se denně dostává do kontaktu s lidmi, kteří ne vždy mají bohaté zkušenosti s hraním, rozumí jejich potřebám a dovede poradit a doporučit tu správnou hru.

Radim Křivánek

zkušený hráč a vedoucí brněnského herního klubu

Moderními deskovými a karetními hrami se zabývá aktivně již mnoho let, zaměřuje se především na rozmanitost her. Celkem úspěšně občas hrává prestižní Čtyřpohár a EuropeMasters, jinak ale moc organizované soutěže nemá rád. Hra má být dobrá sama o sobě.

Vystudoval matematickou informatiku na Masarykově Univerzitě v Brně. Živí se zejména jako profesionální designer a programátor počítačových her. Rád čte sci-fi a fantasy, má mnoho zkušeností i se stolními RPG. Zajímá se o též o astrofyziku a kosmologii, hlásí se k transhumanismu. Nedávno založil rodinu, která ho v zájmu o deskové hry podporuje.

Monika Dillingerová

Zděněk Lomička

Aleš Matas


Historie

Na volbě Hry roku se v minulosti podíleli

Tomáš Přibyl

Pavel Ranocha

ing. Ondřej Svoboda

soukromý sběratel deskových her

Hry mne vždy přitahovaly. V době, kdy jsem vyrůstal, ale v zásadě žádné rozumné nebyly. Pamatuji si však, s jakou chutí jsme hrávali "Velkou tankovou bitvu" z ABC, což byla snad jediná moderní válečná deskovka, co tehdy vyšla (Slavkov vyšel až později). Mám ji ještě někde schovanou :). Protože jsem inklinoval k válečným hrám, po revoluci jsem začal nakupovat v USA a v Německu hry s touto tématikou. Dnes vlastním pomněrně velikou sbírku her od Avalon Hillu. U válečných her je ovšem problém v tom, že je s Vámi většinou nechtějí hrát ženy, proto jsem postupně přidal do svých sběratelských aktivit i moderní deskové hry, dnes jich mám několik set. V rámci podnikatelských aktivit jsem nějaký čas spoluvlastnil hernu a zabýval se distribucí her s miniaturami, tuto část podnikání jsem už ukončil, takže dnes jsem pouze nadšenec bez vazby na komerčni subjekty. Svého času jsem psal internetový seriál o deskovkách. Pokud bych měl vybrat jedinou hru, kterou považuji za nejlepší, byla by to "Republic of Rome".

Jiří Zlatohlávek

Jiří Gekon Zlatohlávek se dostal k deskovým hrám v roce 2002 v hodonínském klubu deskových her Elysium. Skvělý kádr hodonínských deskovkářů se nebál zůstat za humny a začal objíždět turnaje a herní akce.Následovala občasné brigáda předvádění deskových her za firmu Albi a posléze MindOK, případně zajištění deskovkářské sekce pro některé české cony v rámci skupiny Moorboyz. Gekon má rád komplexní a vyvážené hry, s některými spoluhráči ale rád sáhne ke hře kratší a jednodušší. Nejoblíbenejším autorem deskových her je pro Gekona Vladimír Chvátil.

Pavel Prachař

Známá figurka v českém světě moderních společenských her. Pocházím z Brna, kde jsem se narodil v roce 1981 a žil po většinu svého života, vystudoval gymnázium a také právnickou fakultu a fakultu sociálních studií. V současné době jsem ženatý a žiji v Praze se svojí ženou a dcerou. Ve svém volném čase se kromě her věnuji především svojí rodině ale také četbě a sportu.

Hry hraji velmi intenzivně již od roku 2002. Jsem členem brněnského Klubu deskových a karetních her a hodonínského herního kluby Elysium. V předcházejících letech jsem na různých herních akcích prezentoval hry firem Corfix a Albi. Později jsem byl zaměstnancem firmy Albi a v současné době se starám o výrobu a prezentaci her vydavatelství MINDOK. Každoročně se účastním významných herních akcí a festivalů, včetně veletrhu v německém Essenu. V několika předcházejících letech jsem také organizoval mezinárodní mistrovství České republiky v Osadnících z Katanu a v Carcassonne. Stál jsem také u zrodu občanského sdružení www.czechboardgames.com, které se stará o podporu českých autorů a jejich původních her.

Zaměřuji se především na moderní společenské hry určené pro rodiny a širší hráčskou komunitu. O něco hůře se orientuji v segmentu válečných her a také her, jejichž herní doba přesahuje 2,5 hodiny.

Jaromír Kovařík

majitel firmy MindOK

Jaromír Kovařík pochází z Olomoucka, kde se také v roce 1969 narodil. Vystudoval zde gymnázium. Poté absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, kde v roce 1991 během studií založil firmu ALBI. V té působil až do roku 2007, kdy svůj podíl prodal a založil novou společnost MINDOK. Ještě ve firmě ALBI spustil zcela nový projekt moderních společenských her a přivedl na český trh mimo jiné hry Carcassonne, Osadníci z Katanu a Bang.

Volný čas tráví často s rodinou a třemi dětmi. Velmi rád také sportuje. Společenské hry jsou nejenom prací, ale i častá příležitost, jak strávit příjemný večer s přáteli. Odhaduje, že již vyzkoušel více než 400 různých titulů her. V letech 2008-2010 se zapojoval jako aktivní pozorvatel, který neměl právo hlasovat o Hře roku.

Dušan Takáč

Matěj Baťha

herman Klubu deskových her Paluba, postupně zaměstnanec různých herních firem, mezi jinými Albi a Mama Games. V současné době pracuje pro Albi.